Menu

Love Estate Kraków

Życie Miasta - Dom Komunikacja Kraków

Dwanaście nowych parków w Krakowie. Wystarczy zagłosować w BO.

loveestate

PocketPark_01736x444

Projekt 82 w krakowskim Budżecie Obywatelskim zakłada powstanie „Parków Sąsiedzkich”.

Przyznam szczerze, że nie jestem wielkim entuzjastą Budżetu Obywatelskiego. Dlaczego? W dwóch pierwszych edycjach głosowałem na zwycięskie projekty, które do dziś nie są zrealizowane. Zresztą zastrzeżeń mam znacznie więcej i w stosownym momencie przedstawię swoje argumenty. Jednak doceniając zaangażowanie mieszkańców naszego wspaniałego miasta w próbę uczynienia go jeszcze lepszym - od 17 do 30 czerwca można oddawać głosy - będę zachęcał do głosowania, na konkretne projekty, które moim subiektywnym zdaniem zasługują na zwycięstwo.

„Projekt 82 : Parki sąsiedzkie dla Krakowa”. Link do projektu.

Projekt jest autorstwa Pani Katarzyny Muchy mieszkanki Krowodrzy, która z zawodu jest architektem krajobrazu.

Opis projektu ze strony miejskiego centrum dialogu:

„Projekt zakłada stworzenie sieci  parków sąsiedzkich w kilkunastu lokalizacjach na terenie Krakowa. Do projektu w sposób partycypacyjny wytypowano miejsca, które posiadają potencjał rekreacyjny, a zarazem są zaniedbane lub niezagospodarowane.”

„Powierzchnia każdego z nowo utworzonych parków sąsiedzkich będzie miała wielkość od 0,2 do 0,5 ha., a przestrzeń podzielona zostanie na strefy, np. relaksu (np. pergolą z ławkami, stołem piknikowym lub stołem do szachów), czy rekreacyjną (służącą aktywności fizycznej wyposażoną w niewielkie urządzenie sportowe). Instalacji elementów małej architektury towarzyszyć będą nowe nasadzenia zieleni (drzewa, krzewy i rabaty kwiatowe)."

 DD_PocketPark_BrainstormMain

Zdjęcia wizualizacji ze strony budzet.dialoguj.pl ilustrujące projekt 82.

"Dzielnica I Stare Miasto

 • Starowiślna/Podgórska 153/17, 153/16, 153/15, 153/13 obr. 12 Śródmieście
 • Miodowa 7/1 obr. 12 Śródmieście
 • Plac Słowiański 175 obr. 119 Śródmieście

Dzielnica III Prądnik Czerwony

 • Działka położona za budynkiem przy ulicy Włodkowica , 202/68 obr. 4 Śródmieście

Dzielnica IV Prądnik Biały

 • Działka przy ul. Opolskiej/ Jaremy 632/12, obr. 41 Krowodrza
 • Działa przy ul. Pużaka: 654/14, obr. 41 Krowodrza

Dzielnica V Krowodrza

 • Skwer przy ul. Królewskiej 48: 810/23 obr. 4 Krowodrza
 • Działki przy ul. Galla: 232/1, 235/2, 233/3, obr. 4 Krowodrza

Dzielnica VII Zwierzyniec

 • Fałata 43/7, 385/1 obr. 14 Krowodrza

Dzielnica VIII Dębniki

 • ul. Zakrzowiecka 351/4 obr. 7 Podgórze

Dzielnica X Swoszowice

 • Kliny, Działki nr 76/30 i 186/40 obr. 69 Podgórze

Dzielnica XIV Czyżyny

 • Łęg, tereny koło Archiwum Miejskiego: 32/3 obręb 55 Kraków Nowa Huta."

Od autorki Pani Katarzyny Muchy usłyszałem "Dla mnie ważne w tym projekcie jest to, że bierze w nim udział ponad 20 osób z różnych dzielnic, które najlepiej znają okolicę i znalazły lokalizacje dla proponowanych działek. To wielki kapitał ludzki - poznawanie ludzi, którzy chcą coś razem zrobić dla miasta. Po drugie mamy szansę na rewitalizację przestrzeni, która jest obecnie zaniedbana, a znacząco wpływa na komfort naszego życia."

Moja opinia.

Jest wiele skwerów w naszym mieście, które obecnie nie są dostatecznie wykorzystane dla mieszkańców. Niby jest to teren zielony ale ma się wrażenie, że wisi nad nim wirtualna tabliczka "proszę nie deptać zieleni". Oczywiście nazwa „parki”, którą użyłem w tytule artykułu jak i będąca w tytule projektu jest nieco na wyrost. „Skwery sąsiedzkie” byłoby bardziej właściwe ale nie szukajmy „dziury w całym”. W ramach zadań dzielnicy we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej zgłosiłem jeden skwer do upiększenia (nie jest to w ramach BO i obszerniej opiszę tą sprawę osobno) i dlatego bardzo spodobał mi się projekt Pani Muchy z uwagi na jego zasięg – niemal wszystkie dzielnice. Na dobre związałem się z 8 dzielnicą ale wychowałem się na Krakowskim Kazimierzu dlatego na zdjęciu poniżej przytaczam jedno z dwunastu wytypowanych miejsc na „Park Sąsiedzki” – ulica Miodowa to bardzo trafny wybór.

 miodowa

Zdecydowanie za mało jest w mieście małych zielonych przestrzeni z infrastrukturą do odpoczynku, rekreacji czy zabaw dla dzieci. Zachęcam do głosowania na projekt ogólnomiejski 82 „Parki Sąsiedzkie dla Krakowa”. Oby wygrał i... doczekał się realizacji.

Pozdrawiam

Paweł Bystrowski

© Love Estate Kraków
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci